Cukroví
Co se týká cukroví, někdo tvrdí, že pokud je hodně jídla, tak stačí 5 kousků na osobu. Osobně si myslím, že je to málo.
Pokud si cukroví chcete objednat z cukrárny či pekárny, kterou příliš neznáte, ptejte lidí v okolí na reference a nejdřív malé množství vyzkoušejte. Vyhnete se tak zklamání. Každý má totiž jiné chutě. Někdo má raději sladké, jiný hořké
a někdo kyselé…
Pokud chcete, můžete si cukroví napéct i sami. A přitom se nemusíte bát, že byste v posledních dnech nestíhali. Mnoho drobného pečiva lze péct i měsíc předem (jako na Vánoce) a koláčky můžete zamrazit. Dokonce si lze předpřipravit a zamrazit i korpusy na plněné zákusky. Výhodou doma pečeného cukroví je, že víte, co do něj dáváte – to se zvláště hodí, pokud chcete použít speciální suroviny.
Řekla bych, že nejvděčnějším pečivem jsou svatební koláčky. Jsou dobré i jako drobné občerstvení před obřadem i po něm. Na koláčcích oceňuji, že nejsou krémové a příliš mastné, takže se od nich ani neušpiníte ani vám po nich nebude špatně. Protože jsme natrefili na několik nepříliš dobrých receptů, přikládám osvědčený recept od mojí prababičky, u které je pečou vždycky na hody. Doma jsme je pekly z hladké špaldové mouky (z Lidlu, lze ji ale sehnat
i jinde) a byly vynikající. /recept na vynikající svatební koláčky zde/
Dalším dobrým cukrovím je linecké, které si můžete krásně nazdobit jedlou modelovací hmotou. Také můžete z těsta jednoduše vykrájet kolečka a srdíčka s marmeládovým otvorem uprostřed. Anebo je natlačit do košíčkové formičky, naplnit ořechovou náplní (viz perníčkový recept), upéct, zalít čokoládou a dát nahoru ořech. Všechny varianty, na můj vkus, vypadají báječně.
Ze zbylých bílků můžete připravit pusinky – zejména děti se po nich můžou „utlouct“.
Populární jsou také vanilkové rohlíčky a perníčky. Na hezké perníčky ani nemusíte být mistři ve zdobení. Plněné i neplněné perníčky stačí polít čokoládou a třeba dozdobit malou kytičkou.
Trochu mastnějším, ale cukrovím, které jde doslova na dračku, jsou kokosové kuličky. Jsou jednoduché, ale zřejmě (nezkoušela jsem mrazit) je nutné je připravit jen několik dní předem.
Svatební dort
Svatební dort - ozdoba stolu. Dorty se zhotovují v různých velikostech, různých chutí a tvarů. Ovocné, krémové, zdobené květinami živými či jedlé hmoty, potahované, srdcové, patrové, několik dortíků na stojánku…
Některé svatební dorty stojí i několik tisíc. Po zkušenosti s asistencí u zdobení dortu se tomu ani nedivím. Je potřeba velká dávka odvahy a trpělivosti. Pokud se rozhodnete péct dort doma, podrobně si rozplánujte tři dny před svatbou - tak den-dva jsou potřeba na upečení, vychladnutí, naplnění, ztuhnutí a nazdobení
a den na uležení. Samozřejmě záleží na použitých surovinách. Ozdoby si naplánujte a připravte s předstihem. Pokud se vám někde něco rozpadne, popraská nebo nepovede, nepanikařte, nezoufejte a něčím to zamaskujte (krém, marcipán, květiny, stuha…)
Jestliže plánujete velký dort, nejdříve si vyzkoušejte recept v menší dávce, nastudujte postupy – jak ho vyztužit, aby se nepropadl, jak ho potáhnout, jak zdobit… Také je dobré si udělat maketu z polystyrenu.
Doma pečený dort má tu výhodu, že (pokud se povede) může být přesně podle vašich chutí a představ. Na naší svatbě jsme měli kokosový dort ze špaldové mouky a dalších kvalitních surovin. Byl krásný i chuťově výborný.