velikost svatby

Jak velkou svatbu chceme? S kým se bavíme? Kolik máme příbuzných? Koho pozveme?

Kde bychom měli rádi svatbu? Vlezeme se tam? Nebude tam prázdno? Jaké máme možnosti?

Tyto otázky vám pomohou určit velikost svatby.

Pokud chcete malou svatbu, není co řešit – vy, svědci, oddávající, popř. rodiče a sourozenci.

Jestli je vaším snem obrovská svatba, máte možnosti a dostatek známých, budete řešit otázky, kde a jak je nakrmit a třeba i ubytovat.

Co když ale chcete svatbu „tak akorát“? Pokud vás nenapadá jiné řešení a poměry v rodinách nevelí jinak, je vhodné utnout větve rodokmenů u obou snoubenců stejně.

My jsme například měli (kromě nejbližší rodiny a prarodičů) pozvané přímé tety, strýce, bratrance, sestřenice a několik dalších známých. Vyšlo nám to kolem 30-40 lidí. Nutno ale podotknout, že nejsme zase až z tak velkých rodin.

Když máte vymyšlený přibližný počet hostů, můžete se rozhlížet po vhodném místě, kam byste se vlezli.

Pro málo lidí postačí i malá kaplička a hostina může být v salónku nebo klidně i v obýváku. Na můj vkus se menší prostory hodí pro menší svatby více než velké kostely či zámky, ve kterých je pak prázdno. Samozřejmě, pokud rádi tancujete a máte i hosty, kteří rádi tancují, myslete na plácek pro tančení.

Více lidí bude potřebovat větší prostor, plánování, přípravy i samotný průběh svatby vyžadují důmyslnější organizaci a koordinaci. Jak bude například od sebe daleko místo obřadu a hostiny? Budou mít všichni možnost se tam dopravit? Kolik bude potřeba cukroví? Nelekejte se však, pokud budete chtít, jistě to zvládnete.

Jeden z nás chce svatbu velkou, druhý malou. Co s tím?

Ptejte se sami sebe i jeden druhého na důvody. Proč si (ne)přeješ to a to? Stydíš se? Chceš se blýsknout před svojí tetičkou? Bylo by ti něco hloupé? …

Pozorně si naslouchejte. Máte jedinečnou příležitost se o sobě něco dovědět, zase se o něco lépe poznat, a navíc můžete nalézt skvělé řešení pro vás oba.