Hudba

Zajištěná hudba při obřadu není samozřejmostí

Hudbu při obřadu někde zajišťuje úřad či oddávající, ale jinde ne. Proto je třeba se zeptat a domluvit. Jestliže sháníte nebo dokonce vybíráte hudbu k obřadu vy, je třeba ji volit přiměřeně k slavnosti a prostoru obřadu. Pokud máte svatbu v kostele, můžete poprosit nejen varhaníka ale také známé ve farní schole, kteří vám jistě rádi zazpívají a zahrají některou ze spousty pěkných a vhodných písní s doprovodem nejen varhan ale i kytary, houslí nebo jiných nástrojů (záleží na schole a na tom, jak se domluvíte). Do kostela si ale nežádejte hrát světské písně – i kdyby vám je někdo zahrál, moc se tam nehodí.

Hudba na hostině

Na hudbě záleží. Podle hudby se nese celá atmosféra a nálada v sále. Při jídle je vhodná klidnější hudba – třeba instrumentální skladby. K tanci je dobrá muzika rytmická.

Kapela? DJ?

Mít na svatbě člověka, který se stará o hudbu, má své výhody. Zvláště pokud plánujete velkou svatbu.

Preferujete živou hudbu? Máte možnost? Pozvěte si kapelu. Nemusí to být velký orchestr - kolikrát i jeden-dva hudebníci dokáži udělat dobrou muziku. 

DJ má větší repertoár a nepotřebuje pauzy.

Pokud chcete, aby vám tento člověk zároveň svatbu moderovat, je dobré se domluvit na stylu humoru a nepříjemných překvapení.

Budeme písničky pouštět z YouTube! A na přání!

Tak takto, prosím, ne. Kromě toho, že ve videích jsou často reklamy a ne všude je internet, ze zkušeností vlastních i cizích vím, že nechat lidi jen tak pouštět hudbu může vést ke zbytečným rozporům a hádkám.

 

Pokud ale nechcete, kapelu ani DJ mít nemusíte. V tom případě doporučuji sehnat přehrávač s dobrými bedýnkami a připravit si předem playlist písní. Případně i pověřte někoho spolehlivého, kdo by k přehrávači sem tam přišel.

 

Jsem přesvědčena, že pokud na lidi budete při výběru písní myslet, vytvoříte playlist, v němž každý host uslyší písničku, která se mu bude líbit a dokonce si i zatancuje.

Pro inspiraci jsem na YouTube sestavila seznam písní různých rytmů a žánrů.