Foto a kamera

Zachytit svatební den mi připadá důležité. Osobně si raději prohlížím fotky, ale podívat se sem tam na video je také fajn. Video navíc umí zachytit hudbu, hlasy, vtípky, tanec. Čemu dáváte přednost vy?

Výběr fotografa

Možná si říkáte, že v době kompaktů a mobilů s vysoce kvalitními foťáky není ani třeba fotografa zvát. Fotí každý a pořád. Možná máte dokonce v rodině nebo mezi přáteli dobrého fotografa. Pokud se vám jeho tvorba líbí, můžete jej poprosit, zda by se neujal focení.

Jistě byste měli mnoho fotek a ušetřili nemalou částku. Ano – je to možnost a ani nemusí být nutně ta nejhorší. Je ale potřeba focení dobře naplánovat a zkoordinovat, aby nevznikl chaos nebo jste naopak nezůstali bez jediné fotky.

Při obřadu se nehodí, aby měli všichni ruce ve vzduchu (kromě toho si hosté většinou chtějí svatbu užít), proto je dobré pověřit jen několik málo lidí (1-4), kteří mohou stát na různých místech. Některé z fotek laiků budou možná rozmazané, ale pár jich určitě vyberete. Abyste získali fotku, kde budou všichni hosté společně, obstarejte si stativ a skupinu vyfoťte pomocí samospouště. Jiná varianta je oslovit kolemjdoucího. Pro pěknou společnou fotku bude potřeba organizace schopného člověka, aby hosty uspořádal tak, aby bylo každého vidět. Společných fotek je třeba udělat hodně – protože lidé mrkají, otáčejí se…

Výhodou více fotografů je, že různí lidé vidí stejné věci jinak (někdo se zaměřuje na lidi, někdo na přírodu, jiný na jídlo či výzdobu), takže budete mít krásně různorodou kolekci fotek. Pokud navíc fotí lidé, kteří vás znají a mají s vámi pěkný vztah, je také větší šance, že na jejich fotkách budete vypadat hezčí a šťastnější.

Pokud z nějakého důvodu nechcete fotky od známých, i tak pečlivě vybírejte. Pamatujte, že každý má jiný vkus a různé vidění světa. Fotografové své fotky ve většině případů upravují. Pozorně si proto jejich tvorbu prohlídněte. Líbí se vám barvy na jejich fotkách? Nepůsobí uměle? Vypadají na nich lidi vesele? Dokážou zachytit pěkné detaily? Pokud se pro fotografa rozhodnete, určitě se nebojte s ním komunikovat a sdělte mu svá přání a očekávání.

Místo focení

Myslím, že v dnešní době je méně časté, aby se celá svatba nahrnula někam do ateliéru (což je možná škoda), takže je nutné vybrat vhodné místo pro focení (park, louka, pole, les, pláž...) a také více trpělivosti s koordinací lidí.

Video

Řekla bych, že pro výběr kameramana platí obdobná kritéria jako pro fotografa. Zde závisí na tom, jak má být video dlouhé, zda chcete autentické video s celým obřadem nebo sestříhané a proměněné v krásný svatební klip s vaší oblíbenou muzikou.