Máme hlad. Kdy bude hostina?

Máte vymyšlený počet osob, sluší se tedy vymyslet, kdy, kde a jak je nakrmit. Osobně si myslím, že není dobré nechat hosty čekat na jídlo zbytečně dlouho. Takže pokud máte plánovaný konec obřadu někdy v poledne, tak raději zapomeňte na zdlouhavé focení a všemožné tradice. Pak si totiž jako jednu z mála věcí z vaší svatby budou pamatovat, že měli hlad. A to byste, vzhledem k vašim přípravám, přeci nechtěli.

Na co ovšem nezapomeňte, hostinu důstojně uvést. Jinak by to mohlo vést k opačnému extrému, že někdo začne něco hltat ještě dříve, než se jiní hosté usadí. Začít můžete například krátkým proslovem někoho nadaného nebo vy jednoduše poděkujte hostům za to, že přijeli. Pokud jste věřící, je hezké se před jídlem krátce pomodlit, pokud je přítomen kněz, můžete ho předem požádat, aby tuto modlitbu vedl on.

A bude hostina? Kdo na ní bude?

V dnešní době jsou v oblibě obědy pro rodinu a známí se zvou až na odpolední raut a zábavu. Toto řešení do jisté míry chápu. Finance, malé prostory. Pokud jsou všichni z jedné vesnice, pak v tom asi problém nevidím. Pokud jsou ale hosté, které opravdu chcete na rautu, i odjinud, připadá mi lepší zajistit i jim přístřeší a oběd (třeba guláš), aby nemuseli hladově bloumat po okolí a hledat nějakou restauraci. Můžete mi namítnout, že tolik peněz za obědy se vám ale dávat nechce. Chápu. Jestliže jsou v této situaci jedinou překážkou finance, existuje ještě jedno řešení. Poproste hosty, aby donesli místo daru nějaké jídlo. Pokud se bojíte, že by se hosté urazili, pak jsem přesvědčena, že nikoli, a dokonce mnoho z nich bude mít i radost.

 

Pokud moc lidí na hostině ani na zábavě nechcete, nevadí, nemusíte mít výčitky. Oznámení můžete dát komukoli, dokonce je můžete pozvat na obřad. To ještě neznamená, že je musíte zvát i na hostinu. Řekla bych, že cizí lidé budou i rádi, protože se vám nebudou cítit zavázáni.

Kde budeme jíst?

Restaurace

+  většinou se nemusíte starat o výzdobu, obsluha

–  obvykle vyšší cena, méně místa, není možnost si donést vlastní pití, cukroví, křupky apod.

 

Sál kulturního domu

+ větší prostor, možnost vlastní výzdoby a občerstvení

 – odkud bude jídlo? bude obsluha? kdo se postará o nádobí? jak to bude s úklidem?

Jídelna

+ postará se o oběd/večeři, větší prostor, výzdoba ve vaší režii, možnost si donést svoje občerstvení

– dejte si pozor, ať nezůstanete bez obsluhy

Doma

užijete si to?

Jaké jídlo a kolik?

Nejprve je potřeba vědět, jak má být hostina dlouhá. Jen oběd nebo i raut a občerstvení až do večera?

Potom je pěkné popřemýšlet nebo se zeptat, jestli někteří z vašich hostů se z nějakých důvodů nestravují jinak (cukrovka, bezlepková, bezmasá či bezlaktózová dieta…), a obstarat jim speciální porci. Není to nutné, ale myslím, že je to potěší.